Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü Tahir Öğüt’ ün resmi sitesidir.

Biyografi

Biyografi

1967 Ankara doğumlu olan Tahir Öğüt, 1991 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden derece ile mezun olmuş, 1992 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) neticesinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nı kazanmış ve 1997 yılında bu fakülteden  Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak mezun olmuştur. Prof. Dr Tahir Öğüt askerlik görevini 16 ay olarak 1998-99 yılları arasında yapmıştır.

1999 yılı sonbaharında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda açılan başasistanlık kadrosuna başvuran Prof. Dr. Tahir Öğüt, 10 aday arasından seçilerek aynı Anabilim Dalı’nda başasistan olarak göreve başlamıştır. O dönem meydana gelen deprem nedeniyle bu yeni görevinin ilk 3 ayında kadrosuz ve gönüllü olarak çalışmıştır.

Dr. Tahir Öğüt 2001 senesinde bir ay süre ile İtalya’da İlizarov cerrahisi, 2002 senesinde 3 ay süre ile Hollanda’da ayak ve ayak bileği cerrahisi üzerine çalışmıştır.

2005 yılı Nisan ayında Doçent ünvanı almaya hak kazanan Dr. Tahir Öğüt, 2006-2007 yılları arasında 6 ay süre ile A.B.D.’nin North Carolina eyaletindeki Duke Üniversitesi’nde ayak ve ayak bileği cerrahisi üzerine çalışmıştır. 2011 yılında Profesörlük ünvanı almıştır.

2000 yılından beri Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi ile ilgilenen ve her geçen sene bu alanlarda daha da yoğunlaşan Dr. Tahir Öğüt’ün pratiğinde “ayak ve ayak bileği cerrahisi” 2007 yılından itibaren tüm Ortopedi ve Travmatoloji olgularının %80-90’ını oluşturmaktadır.

Uluslararası referans niteliğinde 40 civarında yurt dışı makalesi olan Dr. Tahir Öğüt birçok kez Avrupa ve A.B.D.’de davetli konuşmacı olarak sunumlar yapmıştır. A.B.D.’de 2010 yılında yayımlanan ve bugün tüm dünya Ortopedistleri’nin Ayak-Ayak Bileği Cerrahisi dalı’nda faydalandıkları prestijli bir kitapta “ayak bileği artroskopisi” ile ilgili bir bölümü yazmıştır. Ayrıca yine A.B.D.de yayımlanan ve yurtdışında tüm ayak-ayak bileği cerrahlarının “bibel” olarak niteledikleri bir klasik kitabın 2014 yılı basımında Dr. Öğüt’e ait 3 adet ameliyat tekniği videosu yayımlanmıştır. Avrupa’da yayımlanan diğer değerli bir bilimsel kitapta da Dr. Öğüt bir bölüm yazmıştır. Ülkemizde Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği’nin kurucu ve yürütücülerinden olan Dr. Tahir Öğüt 2010 yılında EFAS (Avrupa Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen ilk ve tek Türk olmuştur. Aynı zamanda AOFAS (Amerikan Ortopedistleri Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği)’ın da aktif üyesidir ve Ayak-Ayak Bileği Cerrahisi üzerine periodik olarak A.B.D.de yayımlanan bu alandaki en prestijli bilimsel dergide 5 yıldır hakemlik görevi yapan ülkemizden ilk ve tek Ortopedi Uzmanıdır.

İstanbul Erkek Lisesi mezunu olan Prof. Dr. Tahir Öğüt İngilizce ve Almanca konuşabilmektedir.

Prof. Dr. Tahir Öğüt’ün Bilimsel Etkinlikleri:

Uluslararası Bilimsel Etkinlikler:  https://www.ayakvebilekcerrahi.com/uluslararasi-bilimsel-etkinlikler/

Ulusal Bilimsel Etkinlikler:  https://www.ayakvebilekcerrahi.com/ulusal-bilimsel-etkinlikler/

Prof. Dr. Tahir Öğüt

 

ULUSLARARASI DERNEK YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ:

3 Eylül 2010 Cuma Günü İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılan Avrupa Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Derneği (EFAS: European Foot and Ankle Society) Genel Kurulu’nda Türkiye adına seçime katılan Prof. Dr. Tahir Öğüt, EFAS Yönetim Kurulu’na seçilmiştir.

ULUSLARARASI DERNEK ÜYELİĞİ:

ISAKOS: International Society of Arthroscopy, Knee Surgery & Orthopedic Sports Medicine
ESSKA: European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy
EFAS: European Foot and Ankle Society
AOFAS: American Orthopaedic Foot & Ankle Society

ULUSAL DERNEK YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ:

TOTDER (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği) 2008 – 2010
TOTBİD (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği) Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Şubesi Kurucu üyeliği 2004
TOTBİD Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Şubesi Genel Sekreterliği 2004-2008
TOTBİD Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Şubesi Başkanlığı 2008-2010

ULUSAL DERNEK ÜYELİĞİ:

Pediatrik Ortopedi Derneği
TOTDER (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği)
TOTBİD (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği)
TOTBİD (Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği) Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Şubesi
TUSYAD (Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği)